Gydytoja Erika Žėkaitė-Vaišnienė: barefoot avalynė – daugiau mada ar iš tiesų naudinga?

Barefoot (angl. basa pėda) batai nuo kitų skiriasi tuo, kad tai avalynė, kurios esminis principas – “avalynė netrukdo”. Taip, tarsi jos nei nebūtų. Todėl šie batai įprastai būna platesni priekyje, o padas lankstesnis ir plonesnis. Gydytoja Erika Žėkaitė-Vaišnienė pripažįsta, kad validžių studijų apie barefoot tipo batus nėra daug. Vis dėl to tai yra suprantama – mes nerasime daug mokslinių studijų ir apie tai ar kad smailėjantys aukštakulniai kenkia. Tačiau kiekvienam iš mūsų yra gana aišku, kad mūsų pėdai tokiuose batuose ne itin patogu. Pažiūrėjus į žmonaus anatominę pėdos formą galime įsitikinti, kad barefoot batai ją atitinka labiau nei įprasta avalynė.

Yra pastebėta, kad avint barefoot batus pakinta eisena ir mažesnė apkrova tenka sąnariams, gerėja pusiausvyra ir laikysena. Stebėjimų metu nustatyta, kad avint barefoot tipo batus galimas didesnis čiurnos ir pėdos judesių diapazonas.

Ypatingai palankiai žiūrima į barefoot tipo avalynę vaikams. Vaikai kiek įmanoma daugiau laiko turi praleisti basomis, tačiau tai nevisada yra įmanoma. Todėl jei tik galima – rekomenduojama vaikus pratinti būti basomis, o jei negalima – su kuo labiau prie pėdos anatomijos prisitaikančia avalyne. Tokia, kurioje yra pakankamai vietos augančiai pėdai, pirštukams, judesiui, nes tai susiję su visa bendra fizine vaiko savijauta. Juk bato paskirtis – leisti saugiai judėti, o ne įkalinti pėdą. Visas šias savybes suteikia barefoot batai.

Patarimas suaugusiems: jeigu jau būdami suaugę nuspręsite pakeisti avalynę į barefoot tipo – pabandykite pereiti prie jos palaipsniui. Manoma, kad koja gali būti nepratusi prie barefoot tipo avalynės, todėl gali šiek tiek padidėja traumų rizika. Nes tiek laisvės pėda „dar neturėjo” ir yra būtina priprasti.

Tiek fizinėje, tiek elektroninėje BASA PĖDA BAREFOOT parduotuvėje galite įsigyti įvarių modelių ir dydžio Europoje pagamintos barefoot avalynės. Platus gamintojų pasirinkimas – Be LenkaBarebarics, 3FFroddoMagical ShoesBungaard, VivoBarefoot, Realfoot leis išsirinkti visiems. 

 

Pirkinių krepšelis